> 2014 > Ekim - Büyük Fitne Tekfir ve Cinayet Sapkınlığı > Pakistan’daki Siyasi İstikrarsızlık ve  Muhalif Lider Olarak Din Adamı Tahir-ul Kadri
Büyük Fitne Tekfir ve Cinayet Sapkınlığı
344.jpg
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Pakistan’daki Siyasi İstikrarsızlık ve  Muhalif Lider Olarak Din Adamı Tahir-ul Kadri
A. Yasin Demirci
2014 - Ekim, Sayı: 344, Sayfa: 061

Pakistan deyince akıllara ne gelir denilirse ilk söylenecek şey siyasi istikrarsızlık olurdu herhalde. Geçen Ağustos ayında Navaz Şerif hükümetini devirmeye yönelik başlatılan sokak eylemleri amacına ulaşmasa da Pakistan’ın kırılgan demokrasisin çok daha kırılgan hale getirdiği muhakkak.

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri ve eski kriket oyuncusu muhalif İmran Han ile yıllar süren sürgün hayatından sonra ülkeye dönen din adamı Halk Hareketi Partisi (PAT) lideri Tahir-ul Kadri, sık sık taraftarlarını sokağa dökerek Pakistan’da siyasi tansiyonun yükselmesinin sağlayan aktörlerin başında geliyorlar. Gerekçeleri, geçen yıl gerçekleşen seçimlere ilişkin şaibe ve yolsuzlukla suçladıkları Navaz Şerif hükümetinin meşruluğunu kaybettiği iddiaları…

2013 seçimlerinde zafer kazanan Navaz Şerif’in partisi parlamentoda 189, Pakistan Adalet Hareketi 34, Halk Hareketi Partisi ise 46 sandalyeyi kazanmıştı.

Pakistan’ı siyasi krize sürükleyen başkent İslamabad’daki hükümet karşıtı gösterilerin en önemli aktörlerinden biri şüphesiz din alimi Pakistan Halk Hareketi (PAT) lideri Tahir-ul Kadri idi.

Tahir-ul Kadri hukuk eğitimi almış bir isim. Geçen yıl yaşadığı ve vatandaşlığını da taşıdığı Kanada’dan Pakistan’a, ülkesinin içinde bulunduğu siyasi bataktan çıkartacak “büyük kurtarıcı” ve “Şeyhul İslam” edasıyla dönmüştü.  Kariyerine. Punjab Üniversitesi’nde hoca olarak başlayan Kadri’nin Pakistan’da tanınırlığını Navaz Şerif ailesine borçlu olduğu ifade edilir. Başbakan Navaz Şerif’in babası Mian Muhammed Şerif tarafından kendi demir çelik fabrikaları ve hastanelerine ait bir camide imam hatip olarak görevlendirildi. Kadri’yi asıl meşhur eden süreç ise televizyonlardaki dini içerikli programları oldu. Ancak Kadri’nin Peygamberimizle ilgili rüyalarını paylaşması pek çok tepkileri de beraberinde getirdi. Hristiyan ve Müslüman alimlerin bir araya geldiği Müslüman-Hristiyan Diyalog Forumu’nun başkanı da olan Kadri aynı zamanda değişik dini azınlıklarla dinlerarası diyaloğu başlatan ilk örgüt olan merkezi Lahor’daki Uluslararası Minhaj-ul Kuran Örgütü’nü, ardından Lahor’da Minhaj Üniversitesi’ni ve Minhaj Refah Vakfı’nı kuran isim. Dünyanın birçok şehrinde şubesi bulunan Uluslararası Minhaj-ul Kuran Örgütü’ne 2011’de Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından “Özel İstişare Statüsü” verildi.

Şerif ailesinden ayrıldıktan sonra siyasete soyundu ama netice alamadı. 2005’de Kanada’ya gidinceye kadar siyasi hayatında gelgitler yaşan Kadri, vatandaşlığını da aldığı Kanada’da parti kurma çalışmalarını sürdürdü ve nihayetinde Aralık 2012 yılında Pakistan’a döndü. Pakistan hükümetine karşı yolsuzluk temalı bir söylemle protesto gösterileri düzenledi.  Ancak bu gösteriler Tahir-ul Kadri’nin beklentilerinin çok çok altında sayılarla gerçekleşmiş olsa da sürüyor.