Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

İyi Müslüman
Halil İbrahim Kurucan
2014 - Ağustos, Sayı: 342, Sayfa: 062

“İyi bir Müslüman nasıl olmalıdır?” sorusu, ilk insan ve ilk Peygamber Hz. Adem (a.s.) ile başlayıp kıyamete kadar her Müslümanın, en başta kendisine, sorması gereken hayati bir konu. Bu konuyla ilgili doğrudan ve dolaylı yüzlerce ayet ve hadis-i şerif olduğunu biliyoruz.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) “İyi Müslüman” olmanın niteliklerini belirleyen ve ölçüler koyan hadisleri mutlaka her zaman için çok önemli olmuştur. Ancak ‘iyi Müslüman’ın olmazsa olmaz bu hayati özelliklerinin, farklı sebeplerle aşındığı günümüzde, acil olarak yeniden gündemimize almamız gerekiyor.

Bu mânâda Prof. Dr. İsmail L. Çakan Hocamız ‘İyi Müslümanın’ özelliklerinin tarif edildiği 33 Hadis-i Şerifi açıklamalarıyla birlikte ‘İyi Müslüman’ kitabında bir araya getirmiş. Aslında bu eser, daha önce 12 ve 16 hadisin yorumunu içeren çalışmanın, 33 hadis ve açıklamalarıyla genişletilerek ‘iyi Müslüman’ ve ‘iyi insan’ olmanın yollarını dini ölçüler çerçevesinde yeniden hatırlatıyor.

Kitap 33 yazıdan oluşuyor. İlk yazı Müslüman ‘iyi niyetlidir’ başlığıyla, yola gönül evimizi temizleyerek başlamamızı, olmazsa olmaz ilk adım olarak önümüze koyuyor. Ardından gelen yazılarda; teslimiyet, sünnete bağlılık, İslam’ı ciddiye almak, İslam’ı güzel yaşamak, dürüstlük, güzel ahlak, gerçeği gizlemez, hatada ısrar etmez, kardeşlik… gibi Müslümanın hayat yolculuğundaki temel özelliklerini yeniden hatırlatıyor. Son yazı da ise ‘son arzusu Müslüman olarak ölmektir’ diyerek, iyi Müslümanın vazgeçilmez nihai gayesinin ne olması gerektiğini unutmamamızı tavsiye ediyor.

‘Ebedi kurtuluş reçetesi’ diyebileceğimiz sünnet çerçevesinde, hayatımıza yeniden çeki- düzen vermek için dînî ölçüleri hatırlatan eser, sade dili ve akıcı üslubuyla mutlaka okunacak kitaplar listemize girmeli.

İsteme adresi: Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, Serhat mah.  1256 sok. no: 11 Yenimahalle – Ankara. Tel: 0312 534 91 31 Kur’an Sofrası İnsanlara rehber olarak gönderilen, manevi kurtuluş ve şifa kaynağı kitabımız Kur’an-ı Kerim, dînî, ahlâki, hukuki hükümler ve kaideler yanında 750’den fazla ayette tabiat bilimleriyle ilgili bilgiler de vermektedir. Hatta bir çok ayette, Kur’an’ın maddi şifa veren yönüne dikkat çekilmekte, uyarılar yapılmakta. Bunlar içerisinde ‘hıfz-ı sıhha’ yani koruyucu hekimlik, yeterli ve dengeli beslenme, zararlı yiyecek ve içecekler gibi gıda bilimini yakından ilgilendiren konular hemen dikkatimizi çekmekte. Şebnem Dergisi yazarlarımızdan Nejla Baş Hanımefendi Kur’an-ı Kerim’in maddi şifa veren yönünün ele alan çalışmalarını Kur’an Sofrası isimli kitapta bir araya getirmiş.  Kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde adı geçen gıdalar ve faydaları incelenmiş. Bunlar içerisinde nar, incir, zeytin, hurma gibi çok bilinen gıdalar yanında ayva, yonca, acur, soğan gibi ilk başta hemen aklımıza gelmeyen 28 gıda alfabetik sıraya göre incelenmiş.  İkinci bölümde ise Peygamber Efendimizin sevdiği yiyecek ve içeceklere yer verilmiş. Bu bölümde Efendimizin sevdiği yiyecek ve içecekleri hadisi şerifler eşliğinde ayrıntılı olarak anlatılmış. Bunlara ilaveten, sirke yapımı ve çörek otunun nerede, nasıl kullanılması gerektiği gibi pratik bilgileri de öğrenmeniz mümkün. İsteme adresi: Sultantepe Yayıncılık, İnkılap Mah. Küçüksu Cad. Parıltı Sok. No: 18 / A Ümraniye / İstanbul Tel: 0216 630 0107