Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Aziz Okuyucu
Altınoluk
2014 - Ağustos, Sayı: 342, Sayfa: 001

İşte Ağustos geldi ve Altınoluk’un “2014 Hediyesi” ile buluşma zamanı da geldi. Hamdolsun hediye kitabımız da hazır. İnşaallah Ağustos içinde temsilcilerimizle buluşup, kitabımızın okuyucularımıza buluşma sürecini de başlatmış oluruz.

Kitap ama hangi kitap?

Bunun için hediye kitabımızın takdim yazısını sizlerle paylaşırsak, hangi kitabı hangi saikle tercih ettiğimizi de paylaşmış oluruz, kanaatindeyiz. İşte o takdim yazısı:  

“Bir İmâm-ı Rabbânî kitabı.

Mektubat’tan seçilmiş 199 mektup. Altınoluk bu yıl, okuyucularına İmâm-ı Rabbânî’nin gönül dünyasından süzülmüş bir “Tasavvuf Çerçevesi”ni taşıyor.

“Tasavvuf Çerçevesi” demişsek, İmam Rabbani söz konusu olduğunda bunun bir “Şeriat çerçevesi” olduğunu ifade etmek zaitlerden oluyor.

Ve Altınoluk da zaten bunun için seçti bu sene bu kitabı.

Şeriat mı, tarikat mı, hakikat mı, marifet mi tartışmaları içinde savrulup gitmek var bir, bir de işin ana çerçevesini Kur’an ve Sünnet’in  çizdiği İslam ölçüleri demek olan Şeriat’ı temel alıp, diğer her şeyi onun içinde ilerleyiş olarak görmek var.

İmâm-ı Rabbânî çizgisi bu.

Kendini en önce Şer’i Şerif ile bağlamak, ondan sonra gönül yolculuğunu sürdürmek, nereye kadar tırmanılabilirse...

Altınoluk Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı ile elele bir “İmâm-ı Rabbânî Sempozyumu” yaptı.

Dergide uzunca bir süredir, Prof. Dr. Süleyman Derin Bey kardeşimiz, Mektûbât’ın gıllu gışsız, net, pürüzsüz dünyasını Altınoluk okuyucuları ile buluşturmaktaydı. Dedik ki, okuyucularımızın eline, bir yıl boyunca rahlelerinde tutacakları “mektep gibi” bir İmam Rabbani dünyası koyalım, okunsun, tedris edilsin.

Konu, yolun büyüğü muhterem Osman Nuri Topbaş Hocaefendi ile istişare edildi, onların da tasvibi ile yola çıkıldı.

Süleyman Derin Bey’in koordinasyonunda, marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Kürsüsü Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Necdet Tosun ve İLAM’ın değerli Hocalarından Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım Bey’in titiz çalışmaları ile tercümeler yapıldı, Abdullah Sert ve Ahmet Taşgetiren Beyler’in çıkan metni okumalarının ardından kitap baskıya hazır hale geldi. 

Ondan sonrası da Erkam Yayınevi’nin her zamanki titiz çalışmalarına kalıyordu, orada da işler yürüdü, baskı, cild ve dağıtımla ellerimize ulaşan kitap:

Mektûbât-ı Rabbânî’de

“Tasavvuf ve Şerîat”

Hayırlı olur inşaallah.

Altınoluk yıl içinde “Tasavvufta şer’î şerif hassasiyeti” cümlesini kapağına taşımıştı. Şimdi de “Şer’î hassasiyet”in sembol ismi İmam Rabbani’yi taşıyor okuyucularının kalb – dimağ iklimine.

Doğrusunu istiyorsanız Altınoluk “Sağlamcı” gitmek istiyor. Tasavvuf bir Rabbani terbiye yolu, Allah’ın kitabının ve Rasululllah’ın çizgisinin kalbleri yoğurması ve iyi bir Müslümanın inşa müessesesi. Altınoluk tasavvuf adı altında bin türlü yorumlanacak “mübhemiyetler” içinde savrulmayı doğru bulmuyor. 28 yıllık yayın çizgimizde buna itina edildi. Yine o itina noktasındayız.

“Rabbi yessir.” Rabbimiz işimizi kolaylaştırsın. Kendimize de doğruları söyliyelim, okuyucularımıza da. İşte elinizde o güzel İmâm-ı Rabbânî kitabı. Sizleri kitapla başbaşa bırakıyor, bereketli istifadeler niyaz ediyoruz.”

Bundan sonrası sizleri Altınoluk’la başbaşa bırakmak olsun. Sağlıcakla kalın, Allah’a emanet olun.