> 2014 > Temmuz - Tasavvufta Şer'i Hassasiyet > Dünya İslâm’a Koşuyor
Tasavvufta Şer'i Hassasiyet
341.jpg
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Dünya İslâm’a Koşuyor
Halil İbrahim Kurucan
2014 - Temmuz, Sayı: 341, Sayfa: 060

İslam son hak din ve kıyamete kadar hükmünü icra edecek. İslam bütün insanlık için ebedi bir kurtuluş kaynağı. ‘İslam Ol Kurtul’ çağrısı Kutlu Elçi’nin ilk davetiyle başladığı yolculuğuna, çağları aşıp günümüz insanına da bütün canlılığıyla her iki dünyada kurtuluş müjdesi taşımaya devam ediyor. O günün zor şartlarında çölleri aşıp kralların huzurunda kelle koltukta hidayete davet eden elçiler, günümüzde çok daha farklı zorluklara göğüs gererek bu hidayet davetini İslam’dan mahrum gönüllerle buluşturmanın gayreti içerisindeler.

Bu çalışmalar yeterli mi, belki değil. Ancak bu mütevazi gayretler bile çoğunlukla, modern çağın karanlıkları içinde İslam güneşini arayan gönüllerde mâkes buluyor ve hiç umulmadık hidayet öyküleri ortaya çıkıyor.

Her toplumdan, her seviyeden insan, çok farklı vesile ve sebeplerle İslâm’la tanışıyor, buluşuyor. İklim değişiyor, dünya değişiyor. Her gün daha fazla sayıda ve elit tabakadan insan, İslâm’a aklını, gönlünü, hayatını açıyor. İslâm’ın rengi ile boyanıyor. Kısacası, dünya, İslâm’a koşuyor.

Peki, İslâm’a kucak açan bu dünyada bizim yerimiz ne? Hizmetin, dâvetin neresinde duruyoruz? Bu büyük dâvânın gayret erlerinden birisi miyiz, yoksa daha sonra kaçırdığımız fırsatları görüp çok pişmanlık duyacak kimselerden miyiz?!

Şebnem Dergimizin yazarlarından Halime DemireşikHanımefendi, değişik vesilelerle Müslüman olan insanların ‘Hidayet Öyküleri’ni Dünya İslâm’a Koşuyor ında bir araya getirmiş. Kitap dünyanın dört bir tarafında yaşayıp, Müslüman olduktan sonra bir taraftan yaşadıkları toplum içinde, diğer taraftan diğer Müslümanlarla olan ilişkilerini, gözlem ve ilginç değerlendirmelerini okuyucuyla buluşturuyor. Çoğunlukla ropörtaj şeklinde yapılan söyleşilerde bizim hiç gündemimize girmeyecek ayrıntıların ne kadar hayati bir hal aldığını görmeniz mümkün.

Kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm 18 hidayet öyküsünün birbirinden ilginç serüvenini anlatırken, ikinci bölümde 9 yazıdan oluşan gezi notlarını okumak mümkün.

İsteme adresi: Sultantepe Yayıncılık, İnkılap Mah. Küçüksu Cad. Parıltı Sok. No: 18 / A Ümraniye / İstanbul Tel: 0216 630 0107

Seherriyât 5

Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu yaptığı akademik çalışmalar, konferans, seminer ve sohbetleriyle geniş bir kitle tarafından ilgiyle takip edilen bir akademisyen.

Bu önemli hizmetleri yanında Ethem Hoca’nın Seherriyâtismini taşıyan seri bir çalışması daha var. İsminden de anlaşılacağı gibi Ethem Hoca’nın seher vakti yazıp cep telefonuyla belli bir gruba gönderdiği mesajlar şeklinde başlayan çalışma beşinci kitaba ulaştı. 

Seherriyât serisi, islami kavramlar ve Müslümanın günlük hayatında uyması gereken ölçülere vurgu yapan ve yeniden hatırlatan şiirlerden oluşuyor. Genellikle şiirlerin sonunda birkaç cümlelik kısacık açıklamalara da yer verilmiş. Şiirler klasik edebiyat kalıpları çok dikkate alınmadan gönül diliyle yazılmış tasavvufi ağırlıklı dizelerden oluşuyor. Bu haliyle Ethem Hoca’nın gönül yangınlarının izini şiirlerde ve açıklama metinlerinde çok bariz şekilde görmek mümkün. Bazen bir Allah dostunun sözünden yola çıkarak bazen karşılaştığı günlük problemleri süzüp, bir damla balla Müslümanca duruşun yollarını gösteriyor.

İsteme adresi: Kalem Eğitim Kültür Akademi Derneği. Hacıbayram Mahallesi, 79. Cadde. Şeyh İzzettin Sokak No: 9 Ulus / Altındağ / Ankara Tel: 0312 2324226 – 0505 9079665