Tasavvufta Şer'i Hassasiyet
341.jpg
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Aziz Okuyucu
Altınoluk
2014 - Temmuz, Sayı: 341, Sayfa: 001

Ramazan’la yeniden buluştuk. Allah Tealaya sonsuz hamd olsun. Ramazan’ı kadrine uygun şekilde değerlendirmeyi cümlemize nasib ve müyesser eylesin.

Evet, müyesser eylesin, yani kolaylaştırsın. Uzun ve sıcak günlerde tutacağız bu yıl orucu. Yaz orucundayız yani. Kim bilir belki böylece, tarlalarda, kömür ocaklarında oruç tutanları daha iyi anlayabilir, “Rabbim onlara çok çok özel yardımlarını lutfet” diye dua ederiz.

Altınoluk’ta bu ay, Ramazanımızın gerçek Ramazan olması yönünde gönüllerimize ufuk açacak yazılar var, onları doya doya okuyacaksınız.

Ama Altınoluk başka bir hassasiyeti de getiriyor bu sayısında. “Tasavvufta Şer’i Hassasiyet”i.

Osman Efendi Hocamız, birkaç sayı sürecek sohbetlerinde, İslam tasavvufunun koordinatlarını yeniden ifade çerçevesinde “Şer’i kıstaslar”ı önümüze koyuyor. Bunu, bir gönül kervanının kılavuzu hüviyetindeki bir zatın koyması önemli. Bu çerçevede pek çok şeyi yeniden okuma imkanına kavuşmuş olacağız:

- İnsanın – kulun Rabbi ile ilişkisinin çerçevesi.

- Bu gönül yolculuğuna çıkanların, rehberleri ile ilişkisi, yani Mürşid – mürid ilişkisinin en sıhhatli çerçevesi ya da ayağın kaydığı noktalara karşı teyakkuz.

- Şeriat – Tarikat – Marifet – Hakikat merdiveninde olmazsa olmazlar ve asla gözden çıkarılmaması gereken hassasiyetler.

- Tasavvuf çerçevesi içine sokulmak istenen ve şeriatı gözardı eden davranışlar, telakkiler...

- Temel tasavvufi kavramların doğru bir muhteva ile tanımlanması...

Böyle daha pek çok başlık ya da paragraf. Bir anlamda içimizin dışımızın yeniden tanzimi…

Muhterem Hocamıza çok teşekkür ediyoruz.

Temmuz Ayı tabii ki Altınoluk için ayrı bir anlam ve önem daha taşıyor.

Dergimizin doğuşunda irade ve dualarıyla hayati katkısı bulunan merhum üstadımız Musa Topbaş rahmetullahi aleyhin darı bekaya irtihalinin üzerinden 15 yıl geçti. Biz her sene muhterem Üstadı bir şekilde muhabbet iklimimize misafir etmeye çalışıyoruz.

Bu sene Temmuz ile Ramazan buluştu. Biz de bu sayımızda, merhum Üstadımızı “Ramazanları” ile yad edelim istedik ve en yakınlarına başvurduk.

Mahdumları Osman Efendi’ye sorduk, yeğenleri Ahmet Hamdi Topbaş Beyefendiye sorduk.

Okuyun, güzel, sıcak, muhabbet yüklü, rahmet yüklü, nezahet, zarafet yüklü bir Müslümanın dünyasından izlenimler bulacaksınız. İnsan, böyle güzellikleri okuyunca, onun bir parçası olabilmeye imreniyor. Oruç iklimini böyle güzellikler içinde yaşayabilseydik, diyor. İnşallah onların güzelliklerini okuya okuya bizlerin dünyası da güzelleşir.

Değerli okuyucu,

Altınoluk’un “Hediye Kitap mevsimi” de geldi bu arada. “Tasavvufta Şer’i Hassasiyet”le birebir örtüşen bir kitap hediye edeceğiz bu sene. “şer’i hassasiyet”in sembol ismi İmam Rabbani Hazretleri’nin Mektubatını hazırladı bir heyet. Ağustos’ta inşaallah geniş biçimde tanıtacağız. Doya doya, altını çize çize ve her mektupta kendinize baka baka okuyacaksınız.

Sizleri Altınoluk’la başbaşa bırakıyor, Ramazan’ın, Kadir Gecesi’nin ve Ramazan Bayramı’nın gönüllerimize, evlerimize, yurdumuza, İslam dünyasına, özlediğimiz o İslam barışını getirmesini niyaz ediyoruz. Allah’a emanet olunuz.