"Büyük Kurtuluş" Planı
340.jpg
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Ben Müslümanım
Halil İbrahim Kurucan
2014 - Haziran, Sayı: 340, Sayfa: 060

Ben Müslümanım, inanç, ibadet, muamelat ve ahlâkta üst başlığıyla yayınlanan 640 sayfadan oluşman hacimli bir eser. Kitabı, Ömer Faruk Demireşik kaleme almış. Eser hacimli yapısına rağmen ele aldığı konuları öz ve kolay okunacak bir üslupla işlediği için ilgiyle okunması gereken bir çalışma. Seçilen konular İslam’ın temel kavramları etrafında şekillenmiş.

Kitap dört bölümden oluşuyor. Birinci bölüm inanç ve ibadette Ben Müslümanım başlığını taşıyor. İlk insan ve şeytan başlığıyla insanlık ve peygamberler tarihinin ilk adımıyla başlıyor. Bu bölümde imanın tarifi, kulluk, mü’minlerin özellikleri, Kur’an-ı Kerim, kıyamet, ilmihal, ibadet ve namaz gibi İslam’ın temel rükünleri ve kavramları herkesin okuyup anlayacağı sade bir üslupla ele alınıyor. İkinci bölüm, Allah Rasûlü’nün (s.a.) mektebinde başlığını taşıyor. Bu bölümde Efendimizin hayatı ışığında günümüz eğitimcilerine örnek olacak belli başlı konular örnekler eşliğinde ele alınmış. Ayrıca bu bölümde Peygamber Efendimizin hayatından ölçüler eşliğinde günümüz Müslümanına hayatın her alanında uyması ve uygulaması gereken hayat düsturları ve edeb ölçüleri paylaşılmış. Üçüncü bölüm Bereket İkliminde başlığında işlenmiş konulardan oluşuyor. Bu bölüm isminden de anlaşılacağı gibi, üç aylar, Ramazan, zilhicce ve kurban gibi ibadet yoğunluklu özel zamanlara yönelik temel bilgi, hatırlatma ve tembihlerde bulunuyor. Ayrıca bu bölümde günümüzde çok tartışma konusu olan tatil kavramı da ele alınıyor. Tatil kavramı çerçevesinde “Müslümanın lügatinde, tam anmalıyla ‘atalet’in hüküm süreceği bir ‘tatil’ anlayışı var mıdır? Olmalı mıdır? Mü’minin tatili nedir, nasıl olmalıdır?” sorularına cevaplar aranıyor.  Kitap Muâmelat ve Ahlâkta Ben Müslümanım ismini taşıyan dördüncü bölümle bitiyor. Bu bölümde, hidayet, İslam kardeşliği, ihlas, tebliğ, Allah dostluğu, hizmet, hicret, cihad-şehadet, kanaat, sabır, dili muhafaza, edeb, komşuluk ve tevbe gibi geniş bir yelpaze oluşturan konular işleniyor. Yazar bu bölümde; bir kısmı Müslümanın gündeminin arka sıralarına düşen bu konuları, ayet ve hadisleri kaynak göstererek yeniden gündemin ön sıralarına almamız gerektiği ikazını yapıyor. İsteme adresi: Sultantepe Yayıncılık, İnkılap Mah. Küçüksu Cad. Parıltı Sok. No: 18 / A Ümraniye / İstanbul Tel: 0216 630 0107

İsmail

Okullar tatile girdi-girecek ama evlerde tatlı bir telaş başladı bile. Küçüğü büyüğü ile evdeki çocuklar en yakındaki camide hocaya başlayacaklar. Önceki yıllarda gidenler tecrübeli ala yeni gidenlerde  heyecan, belli-belirsiz bir tedirginlik her zaman olan şeyler. Hele daha önce camiye hiç gitmemiş, hiçbir hocayla karşılaşmamış yaşı küçüklerin tedirginliği neredeyse endişe boyutuna bile varabiliyor.

Özkan Öze’nin İsmail kitabı tam da böyle bir çocuğun hayat hikayesinden yola çıkarak hazırlanmış. İsmail 10 yaşında ve okulda derslerinde kırık notları olan, hatta hal ve gidişatı ZAYIF olan bir çocuk… İsmail’in dikkat çeken başka bir özelliği de çok soru sorması. O kadar ki etrafındaki herkes onun sorduğu akıllara ziyan sorular karşısında fesuphanallah! çekmek zorunda kalabiliyor çoğunlukla.  Aslında bu soruların çoğu okuduğu 10 ciltlik ansiklopedinin ortaya çıkardığı kafa karışıklığından kaynaklanıyor.

İşte tam bu günlerde camiye yeni tayini çıkan genç müezzin Mehmet hocayla tanışan İsmail’in hayatının seyri birden bire öyle bir değişir ki şaşıp kalırsınız. İsmail’in yer yer can sıkan soruları karşısında Mehmet abisinin verdiği sıcak ve içten cevaplar onun hayatında unutulmaz bir serüvenin başlamasına vesile olur.

Kitap, yaz tatilinin başladığı şu günlerde hem çocuklar hem anne-babalar hem de çocuklara eğitim verenler tarafından mutlaka okunmalı. Çünkü herkesin alacağı dersler olan sıcak, akıcı ve büyüleyici bir hikaye.

İsteme adresi: Uğurböceği Yayınları, Mahmutbey mah. Deve kaldırım cad. Gelincik sok. no: 6 Bağcılar, İstanbul. Tel: 0212 446 21 00

BESTAMİ YAZGAN YILIN YAZARI SEÇİLDİ

Çocuk edebiyatı alanında özgün eserleriyle tanınan şair ve yazar Bestami Yazgan, Edebiyat ve Sanat Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı” seçildi.

ESKADER tarafından organize edilen “Yılın Sanatçıları” ödül töreni Nisan ayı sonunda  Ali Emiri Kültür Merkezinde yapıldı. Törende çeşitli dallarda 39 kişi ve kuruma ödül verildi. Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı” seçilen Bestami Yazgan, ödülünü şair Yusuf Dursun’dan aldı. Bestami Yazgan, “35 yıllık meslek hayatım boyunca hep çocuklarla oldum ve onları çok sevdim. Bugün, bu ödülü aldığım için çocuklar gibi sevinçliyim.” dedi. Yazar Bestami Yazgan, geçtiğimiz yıllarda da Türkiye Yazarlar Birliği ve İLESAM tarafından yılın yazarı seçilmişti.

Müslüman Olarak Kur’ân-ı Kerîm Hakkında Neler Bilmeliyiz?

Müslüman olarak dinimizin temel kitabı, ana kaynağı Kur’an-ı Kerim hakkında ne biliyoruz, gerçekte neler bilmeliyiz? Bu soru Müslümanın gündeminin en başında olması gereken bir soru değil mi?

Eğitimci yazar İsmail Özcan, bu sorudan yola çıkarak hacmi küçük, ancak içeriği bir çok soruya cevap veren dolu dolu bir kitapçık hazırlamış. Kitap bir yerde bize Kur’an-ı Kerim’in kimliği konusunda yeni bir bakış açısı sunuyor. Eser, Kur’an nedir, hangi ortamda indirilmiş, nasıl korunmuş, en büyük üstünlüğü olan mucize oluşu ne anlama gelmektedir, Kur’anı oluşturan ayet ve sure ne demektir, bunların Kur’an’daki düzeni, sırası neye göredir? Bugüne kadar Kur’an-ı Kerim hakkında neler söylenmiş ve yazılmıştır? sorularına cevaplar veriyor. Kitap, sade ve anlaşılır dili ile, özellikle Kur’an’la yeni tanışanların çok istifade edeceği bir çalışma.

İsteme adresi: Ensar Neşriyat, Oruçreis Mah. Giyimkent Sitesi 12. Sk. No:40-42 Esenler-İstanbul Tel: 0212 491 19 03-04