"Büyük Kurtuluş" Planı
340.jpg
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Aziz Okuyucu
Altınoluk
2014 - Haziran, Sayı: 340, Sayfa: 001

Geçtiğimiz ay, Soma’da büyük bir facia yaşadık. 301 maden işçimiz kömür ocaklarında hayatını kaybetti. Altınoluk olarak ebediyyete uğurladığımız kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileriz. Geride, yetimler kaldı, anneler, babalar, eşler, kardeşler, bacılar kaldı, Rabbimiz onların gönüllerine de sekinet lutfetsin, daha büyük acı göstermesin.

Üç ayların, ruhaniyet günlerinin içindeyiz. Ramazan’a doğru gidiyoruz, bu arada Regaib, Mirac, Beraat gecelerini idrak ediyor, dualarla, niyazlarla Rabbimize yöneliyoruz.

Bu ayın sonunda (28 Haziran) inşaallah Ramazan’la, oruçla buluşacağız.

Gerek günlük hayat içindeki kulluklarımızla, gerekse üç aylar ve Ramazan gibi, yoğunlaştırılmış kulluk mevsimleriyle, varmak istediğimiz hedef “Rabbimizin rızası”dır. O da, yine kelam-ı ilahinin bildirmesine göre “Fevzü’l azim – Büyük kurtuluş”tur.

Altınoluk’un bu sayısında “Büyük kurtuluş”u gündeme alalım istedik.

Kur’an neye “Büyük kurtuluş” diyor?

O bir hedefse oraya nasıl gidilir? 

Kur’an’a bakıp, Rasulü Ekrem Efendimizin ikazlarına bakıp oraya yol bulmak, bizim hayat yolculuğumuzun ana gayesi.

Böyle bir hedefe varmak, ebediyyet kurtuluşu demekse, böyle manevi iklimleri, Ramazan’ı bunun için değerlendirilecek en önemli fırsat olarak görmekten başka ne yapabiliriz?

Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu, cehennemden azad olan bir ibadeti bünyesinde barındırıyorsa Ramazan, aklı selim sahibine, bu ayın kıymetini bilmekten başka ne düşer?

Öyleyse, Ramazan’a hazırlanmak lazım.

Bu ayın içinden bir ebediyyet kurtuluşu çıkarmak için hazırlıklarımızı yapmamız lazım.

Ramazan bizi, ellerimiz, gözlerimiz, kulaklarımız, ayaklarımız, daha önemli zihnimiz – kalbimiz kirli iken yakalamaması lazım.

Ya da tüm uzuvlarımızdaki kirlenmemin, aşınmanın, yaralanmanın farkına vararak girmemiz lazım Ramazan iklimine. Farkına varmalı ki, Ramazan iklimini bir arınma iklimine dönüştürebilmeli.

Evlerimizi Ramazan’a hazırlayalım.

Çocuklarımızı Ramazan’a hazırlayalım.

Gönlümüzü Ramazan’a hazırlayalım.

Ramazan’a varmadan gelen Berat Gecesi’ni, yüreklerimizde “Berat – Kurtuluş” kıvılcımlarının tutuştuğu bir tarih haline getirelim.

Sizleri, Berat Kandili ve Ramazan yolculuğunuzda elinizden tutacak bir Altınoluk sayısı ile başbaşa bırakıyor, saygılar sunuyoruz. Allah’a emanet olunuz.