> 2014 > Mayıs - Meşrulaştırmalar... > Tasavvuf Dergisi
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Tasavvuf Dergisi
Halil İbrahim Kurucan
2014 - Mayıs, Sayı: 339, Sayfa: 052

Ülkemizin tasavvuf alanındaki bilimsel birikiminin bir ürünü olanÊTasavvuf DergisiÊ1999 yılından beri istikrarla yayın hayatına devam ediyor.

Prof. Dr. Necdet Tosun editörlüğünde yayın hayatına devam eden Tasavvuf Dergisi’nin 32. Sayısı yayınlandı. Önceki sayılarda olduğu gibi yine dolu bir içerikle hazırlanmış. Bu sayıda her biri alanı açısından ayrı bir değere ve öneme sahip 5 telif makale olmak üzere, 1 yabancı dilden tercüme makale, 1 araştırma notlarından oluşan makale, 4 metin neşri ve 5 adet hacimli kitap ve sempozyum değerlendirmesi yer almakta.

Derginin ilk yazısı olan Halil Baltacı’nın “Saf Aşkın Üstadı”: Ahmed Gazzalî ve Tasavvuf Anlayışı makalesi, ülkemizde Ahmet Gazzalî (veya Gazalî) hakkında bu hacimde yapılmış ilk çalışma olması bakımdan hemen dikkat çekiyor. İmam-ı Gazalî diye bilinen ağabeyi Muhammed Gazalî kadar tanınmayan Ahmed Gazalî’nin bir çok tasavvufî eser kaleme almış, cezbeli bir mutasavvıf olduğunu öğreniyoruz bu makaleyle.

2013 yılının Kasım ayında İSTAM ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’nın katkılarıyla İstanbul’da geniş katılımlı Uluslararası İmam-ı Rabbani Sempozyumu düzenlenmişti. Yurt içi ve yurtdışından çok sayıda ilim adamının katıldığı ve yoğun ilgi gören sempozyum çok faydalı geçmişti. Dergide bu sempozyumla ilgili bilgileri ve sonuç bildirgesini ele alan bir makalede yer alıyor.

Daha önce yayınlanmamış yazılara yer vermesi nedeniyle dergi canlı ve aktif yayın hayatını sürdürüyor. Bu yönüyle araştırmacılar için kaynak eser olma özelliğini geliştirerek devam ettiriyor diyebiliriz.

İsteme adresi: (İSTAM) Küçük Çamlıca Mah. Çilehane Yolu Cad. No: 12 Üsküdar Ğ İstanbul. Tel: 0212 428 3960

Gönül Dergâhından Mektuplar

Şebnem Dergimizin yazarlarından Halime Demireşik son kitabına Gönül Der­gâ­hın­dan Mektuplar ismini vermiş. Yurtiçi ve yurtdışında örgün ve yaygın eğitim merkezlerinde ders, seminer ve sohbetlerle genç kız ve hanımlara rehberlik hizmetlerine devam eden Demireşik, bu alanda kazandığı tecrübe ve gözlemlerini yazılarında ve eserlerinde verimli bir şekilde kullanıyor.

Kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, ibadet dünyamız, ikinci bölüm ise ailede hak ve vazifeler başlıklarını taşıyor. Her iki bölümde de temel islami kavramlar etrafında yazılmış makaleler yanında hayatın içinde yaşanmış, herkese örnek olacak ibretlik hikayelere de yer verilmesi kitabı daha akıcı hale getirmiş. Yazarın daha önce yazdığı yazılarla ilgili geri dönüşlere, değerlendirme ve eleştirilere yer vermesi okuyucularıyla arasında ki sıcak ilişkiyi göstermesi bakımından not edilmesi gereken önemli bir nokta.

İsteme adresi: İnkılap Mah. Küçüksu caddesi, Parıltı Sok. No: 18/A Ümraniye-İSTANBUL TEL: 0216 630 01 07

Elif’in Umre Günlüğü

Son yıllarda bütün dünyada umreye gidenlerin sayısı hızla arttı. Ülkemizde de hac ve umre için yoğun bir talep var. Hatta gitmek isteyenlerin sayısı çok artığı için gidecekler kurayla tespit ediliyor. Eskiden sadece büyüklerin gittiği bu kutsal yolculuğa artık aileler çocuklarıyla gitmeyi tercih ediyorlar. Hatta öğrenciler için indirimli umre turları bile konuşuluyor artık. İyi de oluyor. Çocukların temiz dünyalarında yaşadıkları bu manevi yolculuk hayatlarının gelecek yılları için sağlam bir zemin oluyor.

Umre ve hac için büyükler için hazırlanmış bir çok kaynak eser var. Son zamanlarda ülkemizde hızla gelişen çocuk yayıncılığı, çocuklar için bir çok sahada olduğu gibi hac ve umre için çocuklara özel yayınlarda hazırlamaya başladılar. Bunlardan birisi de Hatice Güloğlu’nun hazırladığı “Elif’in Umre Günlüğü” isimli çalışması.

 Kitap umreye giden Elif’in 30 günlük umre hatıralarını onun dilinden anlatıyor. Sade, anlaşılır, sevimli üslubu ve çocuk saflığının bütün sıcaklığını satırlarda bulmak mümkün. Elifin yanında anne-babasıyla birlikte ağabeyi Ahmet ve küçük oyuncağı patlıcan var.

Kitabı okurken çocuklar Elif ve ağabeyi ile birlikte Mekke, Medine şehirlerini; Kâbe’yi, Mescid-i Nebevi’yi ziyaret edecek ve Peygamber Efendimizin hayatına Elif’in kaleminden tanık olacaklar. Elif’in günlüğünün sayfaları arasında tadına doyum olmaz bir umre seyahati çocukları bekliyor!

İsteme adresi: Timaş Yayınları, Alemdar mah. Alayköşkü Cad. No: 5 Cağaloğlu / İstanbul. Tel: 0212 511 24 24

Peygamberin Genç Arkadaşları

Zafer Yayın Grubu´na, 8-12 yaş grubuna hitap eden Uğur­bö­ceği´nden sonra 12-18 yaş aralığını hedefleyen İlkgençlik adında yeni bir yanınevi daha katıldı! Hedef kitlesi isminden de belli olan İlkgençlik Yayınlarının ilk kitabı da anlamlı bir çalışma olmuş: Peygamberin Genç ArkadaşlarıÉ

Kitap aslında iki kitaptan oluşan seri bir çalışmanın ilk eseri. Peygamber Efendimize çocuk yaşta inanıp Müslüman olan Mekkeli genç sahabelerin hayatlarını anlatıyor. Yaşları 9-10’dan başlayıp en büyükleri 20 yaş civarında olan 13 sahabenin hayatları, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile ilişkileri, yaşadıkları büyük zorlukları okurken bu güne kadar siyer okurken gözden kaçırdığımız bir çok ayrıntıyı fark etme imkanı bulacakınız

İsteme adresi:: İlkgençlik Yayınları, Mahmutbey mah. Deve kaldırım cad. Gelincik sok. no: 6 Bağcılar, İstanbul. Tel: 0212 446 2100