> 2014 > Nisan - Din Samimiyettir > Bize Her Gün Mevlid
Din Samimiyettir
338.jpg
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Bize Her Gün Mevlid
Adem Şahin
2014 - Nisan, Sayı: 338, Sayfa: 016

Atayurt Kazakistan’da mevlit geleneği yüzyıllardan bu yana devam etmektedir. Peygamber Efendimizin doğumu, sadece 12 Rebiü’levvel ayında değil, tam 1 ay törenlerle anılır. Kazakistan’da Süleyman Çelebi’nin Vesiletü’n Necat isimli eseri yerine, Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizi metheden arapça şiir ve ilahiler belirli makamlarda okunur, insanlara vaaz ve nasihatlar yapılır ve en sonunda bol havuçlu ve etli buhara pilavı ikram edilir.

2014 yılının mevlidi 12 Ocak tarihine denk düşmüştür. Kazakistan’da, 10-31 Ocak tarihleri arasında üniversiteler sömestir tatilinde olduğu için Çimkent Medresesi tarafından her yıl organize edilen Otırar Üniversitesi Mevlit Programı 11 Şubat 2014 tarihinde (11 Rebiü’lahir) üniversitenin konferans salonunda kutlanmıştır. Çimkent Medresesi ve Kazakistan 2030 Kazak-Türk Gençleri Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı’nın beraber organize ettiği kutlamadan sonra mevlid pilavı teberrük olarak ikram edilmiştir. Kur’ân-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda şiirler, ilahiler okunmuş ve salonda toplanan çocuk ve gençlere Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in hayatından sorular sorularak hediyeler verilmiştir. Mevlid programında konuşmacılar, “doğum günü, doğum yeri” gibi anlamlara gelen mevlid sözünün hiç bir padişah, kral veya bey için kullanılmadığını, mevlid kelimesinin sadece alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v) için özelleştiğini, benzer özelleşmenin Mevlana ve Mesnevi kelimelerinde de yaşandığını vurgulamıştır.

Mevlana, “efendimiz büyüğümüz” anlamına gelen ve saygı ifade eden bir kelimeyken Muhammed Celaleddin Rumi Hazretlerinin isminin yerine kullanılmıştır. Mesnevi, ikişer mısradan oluşan kendi aralarında kafiyeli şiir türüne verilen isimken, Mevlana hazretlerinin eserinin adı olarak özelleşmiştir. Mevlit programının sonunda Hz. Peygamberi hatırlamanın bir günle, bir ayla olmayacağı, O’nun her gün hatırlanması gerektiği vurgulanmış:


Ey hace çi cuy ez şeb-i kadr nişanî
Her şeb şeb-i kadrest ger kadr bidânî”


Ey efendi! Kadir gecesine dair ne nişan arıyorsun?
Eğer kadrini bilirsen her gece Kadir gecesidir.”

mısraları Mevlite uyarlanmıştır:

Ey Hace, Bugün Rebiülevvel ayı değil ki? Mevlit gecesi geldi mi? diye ne sorarsın? Eğer çok salavat okur ve muhabbet edersen, her günün mevlittir.