Mahmud Sâmî Efendi (k.s.)
336.jpg
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Aziz Okuyucu
Altınoluk
2014 - Şubat, Sayı: 336, Sayfa: 001

Silsile-i Şerife’nin 34’üncü altın halkası, Mahmud Sami Ramazanoğlu Efendi Hazretlerinin 12 Şubat 1984’te ahirete irtihallerinin üzerinden 30 yıl geçmiş.

Geçen yıl, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, İstanbul Bağlarbaşı’nda güzel bir program yapılmıştı Sami Efendi Hazretleri için.

Bu yıl da Altınoluk, Hakka vuslatlarının 30’uncu yılında Şubat sayısının hemen çok büyük kısmını bu Allah dostunun yadına ayırdı.

Allah dostlarını yadetmek, onların titiz bir şekilde inşa edilmiş şahsiyet çerçevelerini yeniden yeniden hayatımıza taşımaktır.

Altınoluk da bu sayısında, tanıyanlarının, sevenlerinin hatıraları ile, değerlendirmeleri ile Sami Efendi -kuddise sirruh- hazretlerini okuyucusunun gönül iklimine taşımaya çalışıyor.

Bu sayımızda,  muhterem Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin hatıraları var öncelikle. Osman Efendi, çocukluk döneminde muhterem Babaları merhum Musa Efendi hazretlerinin refakatinde tanışmış Sami Efendi Hazretleriyle. Sonra gençlik döneminde hizmetlerinde bulunmuş. Sami Efendi Hazretlerinden ders alarak intisap etmiş yola. Ders görüşmeleri yapmış. Bekarken baba evinde misafirken görmüş, muhterem babalarının Sami Efendi’yi misafir edeceği günlerde yaptıklarına şahit olmuş, sonra, babaları Hacda iken yeni evli genç Osman Nuri Topbaş’ın evlerine bayram ziyaretine gelen Sami Efendi’yi görmüş... Böyle sımsıcak, güzel mi güzel hatıralar... 30 yılın ardından Osman Efendi’nin gözünden bir Sami Efendi profili...

Torun Mahmud Kirazoğlu Beyefendi’den “Aile içinde Sami Efendi” ye dair yine sımsıcak gözlemler. Bir insan hayatına dair bu tür gözlemler, ancak böyle, kendileri de mimarlık gibi estetik ruh dokusuna sahip evlatların, torunların notları söz konusu olduğunda çok farklı bir değer yüklenir. Sami Efendi Hazretlerinin pazarda domates alırken gösterdiği titizliği okuduğumuzda, eminiz, tüm davranışlarımızdaki kalite meselesine bir kere göz atma ihtiyacı hissedeceğiz. 

Mahmud Bey’in Sami Efendi Hazretlerinin mahremine dair notlar üzerine Ahmet Taşgetiren Bey’in “Huzurullah’ta bir aile hayatı” başlıklı yazısı da sizlere önemle not edeceğiniz değerlendirmeler sunacaktır.

Muhterem Abdullah Sert Bey’den Sami Efendi Hazretlerinin eserlerine dair, çok özgün değerlendirmeler... İki eseri var Sami Efendi’nin, diyor Abdullah Bey, birisi bildiğimiz ve Erkam Yayınevi’nin neşrettiği eserler, diğeri de Cemaati... Onun gönül mektebinde ve rahle-i tedrisinde Allah dostluğu yolunda mesafe kat etmiş insanlar...” Abdullah Bey, her iki eserler bütününün de muhteva dokusunu titiz bir bakışla değerlendiriyor.

Sonra hatıralar, hatıralar, hatıralar...

Sami Efendi yolunun bugün sinn-i kemaldeki aksaçlı gönüldaşlarının, merhum üstadlarından kalan ve hala gönülleri ışıtan, ısıtan hatıra buketleri...

Ali Hüsrevoğlu Bey’in, Adem Ergül Bey’in Sami Efendi hazretlerinin irşad çizgisine, diline, üslubuna yönelik tahlilleri...

Altınoluk’un 2014 şubat sayısı...

Unutulmayacak, aranacak, konuşulacak bir sayı olacak. 

Altınoluk, Sami Efendi Hazretleri gibi bir Allah dostunun dünyasıyla dolmak gibi bir bahtiyarlığı yaşadığının farkındadır. Allah Teala’ya hamdediyoruz. Allah dostu, güzel insanlarla buluşarak güzelleşiyor Altınoluk.

Sizleri böylesine güzel bir Altınoluk’la başbaşa bırakıyor, saygılar sunuyoruz. Allah’a emanet olunuz.