> 2003 > Ekim - Durdum Divânına > Ziyad Ebüzziya Kitabı
Durdum Divânına
212.jpg
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Ziyad Ebüzziya Kitabı
Ali Büyükçapar
2003 - Ekim, Sayı: 212, Sayfa: 047

Ziyad Ebüzziya Kitabı

Çağ’a tanık olmak” bir kitabın adı. Peki çağ’ı kendilerine tanık olmya çağıranlar... İşte bazı kitaplar bu konuda bize bilgi, hikmet verirler. Zamanın dünü ve yarını o kadar değişken ki bunu yaşadıkça anlıyor, neyin nasıl geçtiğini kendimiz bile sormak istemiyoruz.

Çocukluk döneminin parıltılı günleri gençliğe doğru kayınca ardından olgunluk vakitleri gelir. Yapmak istediklerimiz olur, bir de yapamadıklarımız. Sağlık, zihnî kapasite, aile ortamı, yaşanılan zaman diliminin sosyo kültürel yapısı, eğitim gibi faktörler kişisel özelliklerimizin ortaya çıkmasında önemlidir. Şimdi etrafında “Doğrucu Davud” olarak bilinen, Türk musiki aletleri müzesi, Osmanlı kıyafetler müzesi, İstanbul ressamları koleksiyonu, Osmanlı’da günlük hayat resim koleksiyonu, Şinasi kitabı, Vatan uğruna şehitlerimiz kitabı, Velid Ebüzziya’nın Lozan notları gibi gerçekleştiremediği projeleri olan ama yaptıkları neredeyse destan sayılabilecek bir “Çelebi” hakkında kitap yayınlandı. Sayın Ö. Faruk Şerifoğlu’nun “DARÇAĞDA BİR ÇELEBİ” adını verdiği kitabı Ziyad Ebüzziya (1911-1994)’yı anlatıyor. Ziyad Ebüzziya İstanbul’da 6 Eylül 1911’de doğdu, ilk ve orta öğrenimini Galatasaray Lisesinde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı, gazetecilik yaptı, 1950-1957 yılları arasında milletvekilliği sırasında sosyal faaliyetlerde bulundu, öğretim görevliliği, köşe yazarlığı, kitap yayıncılığı yaptı.

DARÇAĞDA BİR ÇELEBİ kitabı sözbaşı, portre, Ziyad Ebüzziya bibliyografyası, eserlerinden seçmeler, mektuplar, hatıralar, iktibaslar, incelemeler adlı bölümlere ayrılmış. Kitabın içerisinde aile fotoğraflarının olduğunu da söyleyelim. Kitabın yazarı samimi ifadeleriyle Ziyad beyi şöyle anlatır; “20. yüzyılda, etrafımızdaki insanlara hiç benzemeyen biriydi Ziyad Beyamca. Onu tanımış olmakla pekçokları gibi ben de bahtiyarım. Yoğurtçu Parkı’nın karşısındaki o evine gidip gelen, ondan feyz alan onlarca gençten birisi olarak, ömrünün son beşyılında, çok düzenli olmasa da, sıklıkla uğradım ve içimizdeki sevgi yumağı günbegün büyüdü. Nasıl büyümesin ki? Ebüzziya Tevfik Bey’den yadigar masası, lodoslu gecelerde su alan teknemizle sığındığımız limanımızdı bizim”. Şimdi bu samimi ifadelerle başlayan bu eser okunmaz da ne yapılır? Yine bu kitapta usta kalemlerden Ziyad beye ait hatıralar da kaleme alınmış. Hayırlı okumalar.

DARÇAĞDA BİR ÇELEBİ

Ö. Faruk Şerifoğlu Timaş Yayınları İstanbul

Telefon: (0.212) 513 84 15