Din'in Neresindeyiz?
194.jpg
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Sağlık
Altınoluk
2002 - Nisan, Sayı: 194, Sayfa: 061

Deri Kanseri
Sağlık / Uzman Dr. Ali ŞEVİK

Deri kanseri sözcüğü: Deriden kabarık tüm oluşumları kapsar. Bunlar arasına iyi huylu, kötü huylu tümörler ile çeşitli tümöral benler girer. Halk arasında daha çok kötü huylu olan tümörler kanser adı altında tanınmaktadır.

Deri kanserleri, bulunduğu yerdeki dokuları harap eder. Üzerinden çok zaman geçmesine rağmen bir türlü iyileşmemesi, giderek büyümesi ve değişik görünümlere bürünmesi ile kanser olduğu düşünülür. Bu düşünce ile doktora gidilir. Çoğu zaman da geç kalınmış olarak karşımıza çıkar.

Deri kanserleri daha çok sarışınlarda, beyaz tenlilerde, güneş altında çok kalanlarda ve güneş gören yerlerde ortaya çıkar. Önce deri yaşlanması tabir ettiğimiz hafif siyah, kahverenkli, kepekvari ince deri kalınlaşması ile ortaya çıkar. Bunlar, bazen sıcak madeni bir şeyi bu yere uygulamakla, bazen herhangi bir darbe esnasında, çoğu zaman da güneşin etkisiyle karakter değiştirir, kanserleşmeye döner.

Bu tip yaraları olan kimselerin evvela dermatoloji ve veneroloji (cildiye) uzmanına bir an evvel muayene olmaları ve tedavisini yaptırmaları gerekmektedir. Gecikilen ve yanlış müdahalelerle metastaz dediğimiz yayılan kanserler olabilir. Bu yüzden cildiye uzmanlarınca bu tip hastaların görülmesi, hastalığın cinsine göre, gerek ilaçla, gerek ameliyatla tedavi cihetine gidilmelidir. Bazen de deri kanserlerinden Maling Melanome cinsi deri kanseri tipi, cildiyeciler tarafından görülmediğinde, ben diye alındığında (son derece kötü huylu olan bu tür kanser hastalığı) çok çabuk yayılma göstererek hayati tehlike ortaya çıkarabilmektedir.

Bu yüzden vatandaşlarımızın, bu tür rahatsızlığı olanların muhakkak muayene ve tedavilerini yaptırmaları, bu tür lekeler yaşlılığa bağlı zanniyle "boş ver" dememeleri, güneş altında lüzumsuz dolaşmamalı (çünkü son zamanlarda havadaki ozon tabakaları delindiği için güneş ışıkları direkt cilde tesir ederek deriyi tahriş etmektedir. Deriyi erken yaşlandırmaktadır. Halk arasında plajlara gidilerek bronzlaşma ameliyesi moda olarak, yapılmaktadır. Bu son derece yanlış olan bir iştir. Çünkü deriyi yaşlandırarak deri kanserlerinin oluşmasına kapı açmaktadır. Yalan yanlış kaşık ısıtıp yakma gibi uygulamalardan kaçınmaları tavsiye olunur.

Diyabetik Retinopati / Şeker ve Göz Sağlığı
Opr. Dr. Zahid Hüseyinhan

Diyabet ya da halk arasındaki deyimiyle şeker hastalığı dünyada en önemli körlük nedenlerinden biridir. Diyabetik hastalarda sonu körlüğe kadar gidebilen bir dizi hadiseden oluşan ve gözün retina tabakasını tutan hastalık tablosuna diyabetik retinopati adı verilir.

Diyabet hastalığının vücutta hasar yaptığı hedef dokulardan en önemlisi damarlardır. Diyabette meydana gelen organ hasarlarının çoğu bu damar etkilenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. İşte diyabetik retinopati adını verdiğimiz hastalık tablosu da, gözün görmeyi sağlayan temel dokusu olan ve üzerinde damarların bulunduğu retina adını verdiğimiz ağ tabakadaki küçük damarlarda mikroanjiyopati olarak ifade edilen bazı değişikliklerin sonucu olarak ortaya çıkar.

Diyabetik retinopatinin tedavisinde esas amaç körlüğe yol açabilen komplikasyonların önlenmesidir. Bu amaçla günümüzde esas tedavi yöntemi Argon lazer tedavisidir. Argon lazer tedavisinin yetersiz kaldığı yoğun göz içi kanamaları, retina dekolmanı gibi durumlarda ise vitrektomi adı verilen mikrocerrahi ameliyatı uygulanır.

Son olarak halk sağlığı açısından vurgulamak gerekirse, tüm diyabet hastaları retinopati açısından risk altındadır. Ancak 10 yıldan daha uzun süredir diyabeti olan hastalar, yaşlı hastalar, insülin kullanmak zorunda olan hastalar, kan şekeri iyi kontrol altında tutulamayan hastalar, diyabet ile birlikte böbrek hastalığı, hipertansiyon veya anemisi olan hastalar ve hamile diyabetikler daha yüksek risk altındadırlar. Bu nedenle tüm diyabetiklerin teşhis konar konmaz ayrıntılı bir göz ve retina muayenesinin yapılması ve hastanın durumuna göre 3 ay - 1 yıl arasında değişen sürelerde bir göz hekimi tarafından kontrolü gerekmektedir.