> 2002 > Nisan - Din'in Neresindeyiz? > Dünyadan Kısa Kısa
Din'in Neresindeyiz?
194.jpg
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Dünyadan Kısa Kısa
Altınoluk
2002 - Nisan, Sayı: 194, Sayfa: 053

İslâmiyet İtalya'da İkinci Din

 Yapılan bir araştırmaya göre İslâmiyetin İtalya'da en hızlı yayılan din olduğu tesbit edildi.. Çoğunluğunu göçmen ailelerin oluşturduğu bir milyona yaklaşan İtalya'daki müslüman nüfusun 10 binini, hidayete ermiş İtalyanlar oluşturuyor. Öte yandan hıristiyanlığın önemli merkezlerinden biri olarak bilinen Roma'nın, yeni açılan İslâmî kültür merkezleriyle müslümanlar açısından da önemli bir şehir haline geldiği ifade ediliyor. Bilindiği gibi Roma Camii bugün için Avrupa'daki en büyük camii olma özelliğini koruyor.

ABD'den Nükleer Silâh Tehdidi

11 Eylül sonrası gözünü iyiden iyiye karartan Washington yönetimi, bir yandan Irak'ı vurmanın yollarını ararken diğer yandan "şer odağı" diye nitelendirdiği ülkelere karşı gözdağı vermeye devam ediyor. Financial Times gazetesinin haberine göre Pentagon'un Kongreye sunduğu rapora göre bundan göyle Washington yönetimi İran, Irak ya da Kuzey Kore gibi ülkeleri kast ederek, ''kendisine ya da müttefiklerine yönelik herhangi bir saldırıda bulunanların yıkıcı sonuçlarla karşılaşacağı" mesajını yolladı.

Pentagon'un raporunda, bu ülkelerden kaynaklanan herhangi bir saldırının olmaması halinde bile, ABD'nin bu ülkelere yönelik nükleer saldırı düzenleyebileceği ve bu saldırılarda söz konusu ülkelerin elinde bulunan tehlikeli silahların gizlendiği yeraltı depolarını delecek nükleer füzeler kullanılacağı belirtilmekte.

Suud'dan Hayır Müesseselerine Kilit

Suud hükümeti, ABD baskılarına boyun eğerek Washington tarafından "terör örgütleri" olarak" nitelendirilen gruplarla ilişkileri olduğu gerekçesiyle pek çok hayır kurumunun kapısına kilit vurdu. Suud hükümeti söz konusu kararı ABD Dışişleri Bakanı'nın bu ülkeyi ziyaretinden hemen sonra aldı. Şubeleri kapatılan hayır müesseselerin mal varlıklarına da el konuldu. Washington, bir süre önce yayınladığı, mal varlıklarına el konulacaklar listesinde 66 kişi ve kurum yer alıyor.

BBC: Şarbon Paniğinin Ardında CIA Olabilir

BBC televizyonu, 11 eylül sonrasında ABD'de yaşanan ve toplam 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan şarbonlu mektup olaylarının ardında Amerikan Gizli Servisi CIA'nin olduğunu öne sürdü. İngiliz televizyonunun haberine göre, ABD'li bir uzman, ülkenin çok değişik noktalarında belli bir merkezden gönderildiği anlaşılan şarbonlu zarfların failini arayan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın, olayda CIA'in parmağı bulunduğu için soruşturmayı derinleştirmediğini savundu.

 Filistinli Her Şehid Ailesine 200 Bin Riyal

 İşgal altındaki topraklarda süren İsrail vahşetine Arap dünyası siyasi olarak seyirci kalırken, kimi zengin Arap ülkeleri maddi olarak imkanlarını seferber etmiş gözüküyor. Suud hükümeti de ikinci intifadanın başladığı tarihten bu yana İsrail askerlerince öldürülmüş Filistinlilerin aillerine 200'er bin Riyal bağışlayarak bu seferberliğe ön ayak olmuş durumda.