> 2002 > Nisan - Din'in Neresindeyiz? > Bilim, Bilişim ve Teknoloji
Din'in Neresindeyiz?
194.jpg
Makale Tavsiye EtMakale Yazdır

Bilim, Bilişim ve Teknoloji
Altınoluk
2002 - Nisan, Sayı: 194, Sayfa: 049

Bir Telefonda Üç Farklı Kart

Cep telefonunuzla iki veya üç GSM Operatörünün hizmetlerinden faydalanmak istemez misiniz? Artık mobil telefonunuza ekleyebileceğiniz küçük bir parça ile bu mümkün.

Tak-Çıkar Derdi Yok

Telefonunuzun arka kapağına monte edilen küçük bir aparat, sizi sim kart değiştirme derdinden kurtarıyor. Böylece telefonunuz artık birden fazla sim kart içermiş oluyor.

Şimdilik Yalnızca Bu Modellerde

Genellikle Nokia 3210, 3310, 6110, 8210 ve Siemens C35 modelleri için hazır satılan bu aparatın fiyatı da oldukça makul. Büyük merkezlerdeki elektronik bakım servislerinde 10 -15 dolara satılıyor.

Nasıl Kullanılır ?

Telefonunuzu kullanmaya başladığınızda, açılışta hangi kartı kullanmak istiyorsanız, o sim karta ait Pin numarasını girmeniz gerekiyor. Telefonunuz, açılışta girmiş olduğunuz Pin numarasına ait hattı kullanmaya başlayacaktır. Eğer diğer hatta geçmek istiyorsanız, telefonunuzu kapatıp tekrar açıyor ve kullanmak istediğiniz diğer hattın Pin numarasını giriyorsunuz. Unutmamak gerekir ki sim kartlarının Pin numaraları farklı olmalıdır.

Bu sistem oldukça kullanışlı olmasının yanında, telefonunuza ek bir yazılım eklemeyi de gerektirmiyor. Kendi telefonunuza bu tip bir eklenti yapmak için, öncelikle teknik servisinize danışmanızı ve sonra bu işe kalkışmanızı öneririz.

ICQ'dan Cep Telefonuna Mesaj

Anında mesaj programlarının en popüleri olan ICQ aracılığıyla, normal mesaj yazar gibi, kısa cep mesajı da gönderebiliyorsunuz. Şu anda yalnızca Turkcell ve Telsim hatları desteklendiği sistemde; cep telefonuna kısa mesaj şeklinde bir ICQ mesajı alan karşı taraf ise, 70 karakterle sınırlı olan gönderilmiş mesajın yanı sıra ayrıca, gönderen kişinin ICQ numarasını da görebiliyor. Karşı taraf isterse, kendisine mesaj gönderen numaraya, mesajı yanıtlayarak gönderebiliyor. Burada dikkatli olmakta fayda var. Her ne kadar cüzi bir ücretlendirme söz konusu olsa da, cep telefonundan ICQ kullanıcısına yanıt gönderimi sırasında, her iki operatörümüz de uluslararası SMS gönderme tarifesi

Bilişim Sözlüğü

AĞ (Network) : Bilgisayarların birbirine çeşitli yollarla bağlanması ile oluşan ve birbirleri üzerindeki kaynakları kullanmalarını sağlayan sistemdir.

Sık Kullanılanlar (Bookmark) : Sizi tekrar ziyaret etmek istediğiniz web sitesine götürmek amacıyla kullanılırlar. Okuduğunuz bir kitapta bulunduğunuz sayfayı hatırlatmak için kullandığınız kağıt ayraçla hemen hemen aynı şeydir.

ISS (İnternet Servis Sağlayıcısı) : İnternete bağlanabilmek için giriş kapınızdır. İnternet Servis Sağlayıcıları, bir modemyada kiralık hat aracılığı ile internet hizmeti veren kuruluşlardır.

Site Rehberiniz

www.egitim.com

Türkçe içerikli bir eğitim portalıdır. Bireylerin zamandan ve mekandan bağımsız olarak, kişisel gelişimlerine yardımcı olmayı kendisine amaç edinmiş, öğrenmek için hiç bir yaşın geç olmayacağı düşüncesinden hareketle hayat boyu eğitim ilkesini benimsemiş olan Eğitim.com okul öncesi, çocuk, ilk gençlik, üniversiteliler, aileler ve eğitimciler gruplarına yönelik olarak uzman kişilerce hazırlanmış yedi ayrı siteden oluşmaktadır. Eğitime ilgi duyanlar için faydalı olacak bir site.

www.bilisimcumhuriyeti.com
www.kisiselgelisim.com
www.internethaber.com
www.islamisite.com